Amphenol Industrial PT06SE-12-10SW
PT06SE-12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-12-10SW
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-12-10SW.pdf
Availability of PT06SE-12-10SW
QUANTITY
PT06SE-12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-12-10SW
Internal Part NumberEIS-PT06SE-12-10SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-12-10SW
Related LinksPT06SE-, PT06SE-12-10SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-12-10SW Details Description
Related parts for PT06SE-12-10SW
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.2A 76 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 22V 40A 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf