Amphenol Industrial PT06SE-20-41PW(SR)
PT06SE-20-41PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-20-41PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SE-20-41PW(SR).pdf
Availability of PT06SE-20-41PW(SR)
QUANTITY
PT06SE-20-41PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-20-41PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-20-41PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-20-41PW(SR)
Related LinksPT06SE-20, PT06SE-20-41PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-20-41PW(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-20-41PW(SR)
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4A EMH8 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 43 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
anyCAP⑩ 100 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf