Amphenol Industrial PT06SE-20-41S(SR)
PT06SE-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-20-41S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06SE-20-41S(SR).pdf
Availability of PT06SE-20-41S(SR)
QUANTITY
PT06SE-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-20-41S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-20-41S(SR)
Related LinksPT06SE-2, PT06SE-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-20-41S(SR)
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
STAINLESS STEEL STRAPPING datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
T-1 BI-PIN BASE INCND LP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOUSING STOP datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
16-Bit 900 kSPS ADC with a Programmable Postprocessor IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 0.1レF 100V datasheet.pdf