Amphenol Industrial PT06SP-18-11S
PT06SP-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT06SP-18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SP-18-11S.pdf
Availability of PT06SP-18-11S
QUANTITY
PT06SP-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SP-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT06SP-18-11S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SP-18-11S
Related LinksPT06SP, PT06SP-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SP-18-11S Details Description
Related parts for PT06SP-18-11S
SWITCH KEYLOCK SP3T STR PC 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.036DIA TIN datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 15A 600V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf