Amphenol Industrial PT06W-10-6S
PT06W-10-6S picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-10-6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06W-10-6S.pdf
Availability of PT06W-10-6S
QUANTITY
PT06W-10-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-10-6S
Internal Part NumberEIS-PT06W-10-6S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06W-10-6S
Related LinksPT06W, PT06W-10-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06W-10-6S Details Description
Related parts for PT06W-10-6S
IC D-TYPE POS TRG QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS DL SR 30AU datasheet.pdf
IC DIGITAL POTENTIOMETER 20TSSOP datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO216 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
762 TB PL PL HOOK/ENTRY datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
10UF 50V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf