Amphenol Industrial PT07CE-12-3P(SR)
PT07CE-12-3P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07CE-12-3P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07CE-12-3P(SR).pdf
Availability of PT07CE-12-3P(SR)
QUANTITY
PT07CE-12-3P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07CE-12-3P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07CE-12-3P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07CE-12-3P(SR)
Related LinksPT07CE-1, PT07CE-12-3P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07CE-12-3P(SR) Details Description
Related parts for PT07CE-12-3P(SR)
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf