Amphenol Industrial PT07E-18-11P(014)
PT07E-18-11P(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-18-11P(014)
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07E-18-11P(014).pdf
Availability of PT07E-18-11P(014)
QUANTITY
PT07E-18-11P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-18-11P(014)
Internal Part NumberEIS-PT07E-18-11P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-18-11P(014)
Related LinksPT07E-18, PT07E-18-11P(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-18-11P(014) Details Description
Related parts for PT07E-18-11P(014)
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS WATERPROOF datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 300MHZ 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf