Amphenol Industrial PT08CE-22-21S(SR)
PT08CE-22-21S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-22-21S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CE-22-21S(SR).pdf
Availability of PT08CE-22-21S(SR)
QUANTITY
PT08CE-22-21S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-22-21S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-22-21S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-22-21S(SR)
Related LinksPT08CE-2, PT08CE-22-21S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-22-21S(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-22-21S(SR)
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 71A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS .100 JUMPER 1.75 INCH datasheet.pdf