Amphenol Industrial PT08E-18-32P
PT08E-18-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-32P
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-18-32P.pdf
Availability of PT08E-18-32P
QUANTITY
PT08E-18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-32P
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-32P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-32P
Related LinksPT08E-, PT08E-18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-32P Details Description
Related parts for PT08E-18-32P
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf