Amphenol Industrial PT08P-14-18S(151)
PT08P-14-18S(151) picture photo
Mfg. Part Number
PT08P-14-18S(151)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08P-14-18S(151).pdf
Availability of PT08P-14-18S(151)
QUANTITY
PT08P-14-18S(151) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08P-14-18S(151)
Internal Part NumberEIS-PT08P-14-18S(151)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08P-14-18S(151)
Related LinksPT08P-14, PT08P-14-18S(151) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08P-14-18S(151) Details Description
Related parts for PT08P-14-18S(151)
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER 8-XSON datasheet.pdf
OSC XO 285.7MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 340MA 550 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf