Amphenol Industrial PT08SE-16-26SLC(152)
PT08SE-16-26SLC(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-26SLC(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT08SE-16-26SLC(152).pdf
Availability of PT08SE-16-26SLC(152)
QUANTITY
PT08SE-16-26SLC(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-26SLC(152)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-26SLC(152)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, Finish-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-26SLC(152)
Related LinksPT08SE-16-, PT08SE-16-26SLC(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-26SLC(152) Details Description
Related parts for PT08SE-16-26SLC(152)
CABLE ASSY 5.5X2.5MM STR 2M SHLD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 33POS SNGL PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TERMINAL R PG 1/0 3/8 datasheet.pdf
SCHNITTMESSER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf