API Delevan PT150-1040-VM
PT150-1040-VM picture photo
Mfg. Part Number
PT150-1040-VM
Brief Description
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH
Datasheet Download
PT150-1040-VM.pdf
Availability of PT150-1040-VM
QUANTITY
PT150-1040-VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PT150-1040-VM
Internal Part NumberEIS-PT150-1040-VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance150µH
Tolerance±15%
Current Rating3.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" L x 0.600" W (24.13mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max)1.170" (29.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT150-1040-VM
Related LinksPT150-, PT150-1040-VM Datasheet, API Delevan Distributor
PT150-1040-VM Details Description
Related parts for PT150-1040-VM
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf