Bourns Inc. PTA2043-2015DPB103
PTA2043-2015DPB103 picture photo
Mfg. Part Number
PTA2043-2015DPB103
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .1W 20MM
Datasheet Download
PTA2043-2015DPB103.pdf
Availability of PTA2043-2015DPB103
QUANTITY
PTA2043-2015DPB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA2043-2015DPB103
Internal Part NumberEIS-PTA2043-2015DPB103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA2043-2015DPB103
Related LinksPTA2043-2, PTA2043-2015DPB103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA2043-2015DPB103 Details Description
Related parts for PTA2043-2015DPB103
CONN EDGECARD 56POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 WW datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 19.5A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT SKT datasheet.pdf