Vishay/Dale TNPW080584R5BEEA
TNPW080584R5BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080584R5BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080584R5BEEA.pdf
Availability of TNPW080584R5BEEA
QUANTITY
TNPW080584R5BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080584R5BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080584R5BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080584R5BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080584R5BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080584R5BEEA Details Description
Related parts for TNPW080584R5BEEA
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES MO 1W 82.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT ADD-ON datasheet.pdf
RES 43.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.325" 3MM 2LD datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-5.5V 10A datasheet.pdf