Sullins Connector Solutions PTC14SAAN
PTC14SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC14SAAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS
Datasheet Download
PTC14SAAN.pdf
Availability of PTC14SAAN
QUANTITY
PTC14SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC14SAAN
Internal Part NumberEIS-PTC14SAAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC14SAAN
Related LinksPTC1, PTC14SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC14SAAN Details Description
Related parts for PTC14SAAN
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 450 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR 1MSPS 24TSSOP datasheet.pdf
IC LOW PWR TXRX 2.4 GHZ 48-QFN datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 8.5" X 8.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE RECT 3A 600V 50NS DO-214AA datasheet.pdf