Sullins Connector Solutions PTC14SBEN
PTC14SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC14SBEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 14POS
Datasheet Download
PTC14SBEN.pdf
Availability of PTC14SBEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC14SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC14SBEN
Internal Part NumberEIS-PTC14SBEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC14SBEN
Related LinksPTC1, PTC14SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC14SBEN Details Description
Related parts for PTC14SBEN
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 10-HVSON datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 35A 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' CRIMP BNC NF datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE SKT M5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf