Sullins Connector Solutions PTC18DAEN
PTC18DAEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC18DAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS
Datasheet Download
PTC18DAEN.pdf
Availability of PTC18DAEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC18DAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC18DAEN
Internal Part NumberEIS-PTC18DAEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC18DAEN
Related LinksPTC1, PTC18DAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC18DAEN Details Description
Related parts for PTC18DAEN
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf