Sullins Connector Solutions PTC18SFCN
PTC18SFCN picture photo
Mfg. Part Number
PTC18SFCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS
Datasheet Download
PTC18SFCN.pdf
Availability of PTC18SFCN
QUANTITY
PTC18SFCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC18SFCN
Internal Part NumberEIS-PTC18SFCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC18SFCN
Related LinksPTC1, PTC18SFCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC18SFCN Details Description
Related parts for PTC18SFCN
IC OPAMP GP 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE SPLITTER DB15 M-2F 6" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 354MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
LED MODULE RED datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf