Sullins Connector Solutions PTC19SFDN
PTC19SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PTC19SFDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS
Datasheet Download
PTC19SFDN.pdf
Availability of PTC19SFDN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC19SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC19SFDN
Internal Part NumberEIS-PTC19SFDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC19SFDN
Related LinksPTC1, PTC19SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC19SFDN Details Description
Related parts for PTC19SFDN
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PRO-X PROG CODEC/SLCC 48-LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SBL2E datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 640VAC QC TER datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
10UF 450V 12,5X20MM 105C 2500H datasheet.pdf