Sullins Connector Solutions PTC20DABN
PTC20DABN picture photo
Mfg. Part Number
PTC20DABN
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS
Datasheet Download
PTC20DABN.pdf
Availability of PTC20DABN
QUANTITY
PTC20DABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC20DABN
Internal Part NumberEIS-PTC20DABN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC20DABN
Related LinksPTC2, PTC20DABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC20DABN Details Description
Related parts for PTC20DABN
IC PROM PROG I-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 WW datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18 OHM 16DIP datasheet.pdf
CBL 38POS 0.5MM JMPR TYPE A 6" datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 40-80V 450MA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 10 OHM .3W .05% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf