Sullins Connector Solutions PTC24SAGN
PTC24SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PTC24SAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS
Datasheet Download
PTC24SAGN.pdf
Availability of PTC24SAGN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC24SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC24SAGN
Internal Part NumberEIS-PTC24SAGN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC24SAGN
Related LinksPTC2, PTC24SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC24SAGN Details Description
Related parts for PTC24SAGN
CONN BUTT SPLICE 12-10AWG YEL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 619 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf