Sullins Connector Solutions PTC26SAFN
PTC26SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC26SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS
Datasheet Download
PTC26SAFN.pdf
Availability of PTC26SAFN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC26SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC26SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC26SAFN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC26SAFN
Related LinksPTC2, PTC26SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC26SAFN Details Description
Related parts for PTC26SAFN
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
IC TXRX WIDEBAND 345MHZ 48QFN datasheet.pdf
ADD ON BOARD FOR LVDS DISPLAYS datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D4JL-TK-030 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf