Vishay/Vitramon VJ1206Y103MXLAT5Z
VJ1206Y103MXLAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y103MXLAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y103MXLAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y103MXLAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y103MXLAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y103MXLAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y103MXLAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y103MXLAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y103MXLAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y103MXLAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y103MXLAT5Z
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LCD MODULE 20X1 SLV SUPRTWST LED datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.75A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf