Sullins Connector Solutions PTC33SAAN
PTC33SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC33SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS
Datasheet Download
PTC33SAAN.pdf
Availability of PTC33SAAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC33SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC33SAAN
Internal Part NumberEIS-PTC33SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC33SAAN
Related LinksPTC3, PTC33SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC33SAAN Details Description
Related parts for PTC33SAAN
RES ARRAY 15 RES 820K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf