Vishay/BCcomponents PTCTL6MR250STE
PTCTL6MR250STE picture photo
Mfg. Part Number
PTCTL6MR250STE
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 25 OHM 600V
Datasheet Download
PTCTL6MR250STE.pdf
Availability of PTCTL6MR250STE
QUANTITY
PTCTL6MR250STE Order Process
Ship out your order
Specifications of PTCTL6MR250STE
Internal Part NumberEIS-PTCTL6MR250STE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package1,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C25
Resistance Tolerance±20%
Operating Temperature-
Power - Max-
Mounting TypePCB, Through Hole
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTCTL6MR250STE
Related LinksPTCTL6M, PTCTL6MR250STE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PTCTL6MR250STE Details Description
Related parts for PTCTL6MR250STE
IC REG CTRLR PWM CM 10LLP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 1CH BS/CS 14HSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 850V AXIAL datasheet.pdf