Bourns Inc. PTD901-2015K-A104
PTD901-2015K-A104 picture photo
Mfg. Part Number
PTD901-2015K-A104
Brief Description
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTD901-2015K-A104.pdf
Availability of PTD901-2015K-A104
QUANTITY
PTD901-2015K-A104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD901-2015K-A104
Internal Part NumberEIS-PTD901-2015K-A104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD901 Material Declaration
Standard Package162
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD901-2015K-A104
Related LinksPTD901-2, PTD901-2015K-A104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD901-2015K-A104 Details Description
Related parts for PTD901-2015K-A104
JUMPER FOR WDU 2.5 3POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
IPM MOD CMPCT DUAL 1200V 300A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFW 9 IN 1K/0.1% datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20QFN datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
6800UF 10V 16X25 datasheet.pdf