Bourns Inc. PTD901-2015P-B203
PTD901-2015P-B203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD901-2015P-B203
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD901-2015P-B203.pdf
Availability of PTD901-2015P-B203
QUANTITY
PTD901-2015P-B203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD901-2015P-B203
Internal Part NumberEIS-PTD901-2015P-B203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD901 Material Declaration
Standard Package162
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD901-2015P-B203
Related LinksPTD901-2, PTD901-2015P-B203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD901-2015P-B203 Details Description
Related parts for PTD901-2015P-B203
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER STR 32POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ANT DIRECT PNL 7.5DBI 36" RP TNC datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7S ULF datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf