Bourns Inc. PTD904-2220K-B203
PTD904-2220K-B203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD904-2220K-B203
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD904-2220K-B203.pdf
Availability of PTD904-2220K-B203
QUANTITY
PTD904-2220K-B203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD904-2220K-B203
Internal Part NumberEIS-PTD904-2220K-B203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD904 Material Declaration
Standard Package90
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs4
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD904-2220K-B203
Related LinksPTD904-2, PTD904-2220K-B203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD904-2220K-B203 Details Description
Related parts for PTD904-2220K-B203
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 19POS W/PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf