Bourns Inc. PTD908-1015P-B203
PTD908-1015P-B203 picture photo
Mfg. Part Number
PTD908-1015P-B203
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTD908-1015P-B203.pdf
Availability of PTD908-1015P-B203
QUANTITY
PTD908-1015P-B203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTD908-1015P-B203
Internal Part NumberEIS-PTD908-1015P-B203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTD908 Material Declaration
Standard Package63
SeriesPro Audio PTD90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±10%
Number of Gangs8
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTD908-1015P-B203
Related LinksPTD908-1, PTD908-1015P-B203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTD908-1015P-B203 Details Description
Related parts for PTD908-1015P-B203
RES 150K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLK PCB 5.08MM 8 4POS OR datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf