Infineon Technologies PTFA212001E V4
PTFA212001E V4 picture photo
Mfg. Part Number
PTFA212001E V4
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
IC FET RF LDMOS 200W H-36260-2
Datasheet Download
PTFA212001E V4.pdf
Availability of PTFA212001E V4
QUANTITY
PTFA212001E V4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFA212001E V4
Internal Part NumberEIS-PTFA212001E V4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Update 07/May/2015
PCN Assembly/OriginNew Wafer Carrier 28/Oct/2014
Standard Package35
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency2.14GHz
Gain15.8dB
Voltage - Test30V
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test1.6A
Power - Output50W
Voltage - Rated65V
Package / Case2-Flatpack, Fin Leads
Supplier Device PackageH-36260-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFA212001E V4
Related LinksPTFA212, PTFA212001E V4 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
PTFA212001E V4 Details Description
Related parts for PTFA212001E V4
HEATSHRINK RNF-100 3/32"X4' BLK datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PARALLEL IN 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FET RF HFET 12GHZ 2V 10MA S02 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf