Amphenol Industrial PTG05E-14-15S
PTG05E-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PTG05E-14-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG05E-14-15S.pdf
Availability of PTG05E-14-15S
QUANTITY
PTG05E-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG05E-14-15S
Internal Part NumberEIS-PTG05E-14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C