Amphenol Industrial PTG05E-14-15S
PTG05E-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PTG05E-14-15S
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG05E-14-15S.pdf
Availability of PTG05E-14-15S
QUANTITY
PTG05E-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG05E-14-15S
Internal Part NumberEIS-PTG05E-14-15S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG05E-14-15S
Related LinksPTG05E, PTG05E-14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG05E-14-15S Details Description
Related parts for PTG05E-14-15S
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 STR METALIZD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SO datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.95A 65 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf