Amphenol Industrial PTG05SE-20-41S(023)
PTG05SE-20-41S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PTG05SE-20-41S(023)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTG05SE-20-41S(023).pdf
Availability of PTG05SE-20-41S(023)
QUANTITY
PTG05SE-20-41S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG05SE-20-41S(023)
Internal Part NumberEIS-PTG05SE-20-41S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG05SE-20-41S(023)
Related LinksPTG05SE-2, PTG05SE-20-41S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG05SE-20-41S(023) Details Description
Related parts for PTG05SE-20-41S(023)
LED SS HI EFF RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
DEV KIT F220/221/226/230/231/236 datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB 200-SODIMM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL SM8 datasheet.pdf
THERM NTC 1.5K OHMS 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 6" datasheet.pdf