Amphenol Industrial PTG06E-24-61P
PTG06E-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
PTG06E-24-61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PTG06E-24-61P.pdf
Availability of PTG06E-24-61P
QUANTITY
PTG06E-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of PTG06E-24-61P
Internal Part NumberEIS-PTG06E-24-61P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTG06E-24-61P
Related LinksPTG06E, PTG06E-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTG06E-24-61P Details Description
Related parts for PTG06E-24-61P
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
REPLACEMENT COVER FOR "C" BOX datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf