Murata Electronics North America PTGL07AR8R2M3P51B0
PTGL07AR8R2M3P51B0 picture photo
Mfg. Part Number
PTGL07AR8R2M3P51B0
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 56V 8.2 OHM 120C
Datasheet Download
PTGL07AR8R2M3P51B0.pdf
Availability of PTGL07AR8R2M3P51B0
QUANTITY
PTGL07AR8R2M3P51B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTGL07AR8R2M3P51B0
Internal Part NumberEIS-PTGL07AR8R2M3P51B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPosistor®
PackagingBulk
Voltage - Max56V
Current - Max1A
Current - Hold (Ih) (Max)165mA
Current - Trip (It)300mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseDisc, 7.4mm Dia x 4.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTGL07AR8R2M3P51B0
Related LinksPTGL07AR8, PTGL07AR8R2M3P51B0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PTGL07AR8R2M3P51B0 Details Description
Related parts for PTGL07AR8R2M3P51B0
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.60MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC USB FS PARALLEL FIFO 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.225A 120 MOHM datasheet.pdf