API Delevan PTHF25R-40SM
PTHF25R-40SM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF25R-40SM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 25UH 3.38A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
PTHF25R-40SM.pdf
Availability of PTHF25R-40SM
QUANTITY
PTHF25R-40SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF25R-40SM
Internal Part NumberEIS-PTHF25R-40SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHFR-SM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance25µH
Tolerance±10%
Current Rating3.38A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF25R-40SM
Related LinksPTHF25, PTHF25R-40SM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF25R-40SM Details Description
Related parts for PTHF25R-40SM
MEMORY CARD FLASH 16MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM 16K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XC9248B085QR-G datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf