API Delevan PTHF750-59VM
PTHF750-59VM picture photo
Mfg. Part Number
PTHF750-59VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH
Datasheet Download
PTHF750-59VM.pdf
Availability of PTHF750-59VM
QUANTITY
PTHF750-59VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTHF750-59VM
Internal Part NumberEIS-PTHF750-59VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTHF-VM
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreMolybdenum Permalloy(MPP)
Inductance750µH
Tolerance±10%
Current Rating2.1A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
Height - Seated (Max)1.250" (31.75mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTHF750-59VM
Related LinksPTHF75, PTHF750-59VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTHF750-59VM Details Description
Related parts for PTHF750-59VM
RES SMD 10.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
RES 845K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf