| Internal Part Number | EIS-PTK25-D48-T312 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | PTK25-D48-T312 Cert of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | PK, PTK, FSK, FSC 28/Sept/2012 | |
| Standard Package | 12 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | PTK25 | |
| Packaging | - | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 3 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | 12V | |
| Voltage - Output 3 | -12V | |
| Current - Output (Max) | 3.5A, 350mA, 350mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 25W | |
| Voltage - Isolation | 500V | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 71°C | |
| Efficiency | - | |
| Power (Watts) - Max | 19.95W | |