API Delevan PTKM100-50SM
PTKM100-50SM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM100-50SM
Brief Description
FIXED IND 100UH 3.14A 60 MOHM
Datasheet Download
PTKM100-50SM.pdf
Availability of PTKM100-50SM
QUANTITY
PTKM100-50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM100-50SM
Internal Part NumberEIS-PTKM100-50SM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-SM
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating3.14A
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM100-50SM
Related LinksPTKM10, PTKM100-50SM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM100-50SM Details Description
Related parts for PTKM100-50SM
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 333MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf