API Delevan PTKM150-59
PTKM150-59 picture photo
Mfg. Part Number
PTKM150-59
Brief Description
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM150-59.pdf
Availability of PTKM150-59
QUANTITY
PTKM150-59 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM150-59
Internal Part NumberEIS-PTKM150-59
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating4.5A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM150-59
Related LinksPTKM1, PTKM150-59 Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM150-59 Details Description
Related parts for PTKM150-59
TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
HEATSHRK KIT RFL 3/8" COLOR 19PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PE-TERM FOR HAN-MODULAR SIZE 24 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf