API Delevan PTKM150-59VM
PTKM150-59VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM150-59VM
Brief Description
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM150-59VM.pdf
Availability of PTKM150-59VM
QUANTITY
PTKM150-59VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM150-59VM
Internal Part NumberEIS-PTKM150-59VM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKM-VM
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating4.5A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
Height - Seated (Max)1.175" (29.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM150-59VM
Related LinksPTKM15, PTKM150-59VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM150-59VM Details Description
Related parts for PTKM150-59VM
FILTER RFI COMPACT R/A .250 1A datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 DIGITAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 6A TO252 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
RA PF/STB HDR PWRBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf