API Delevan PTKM75R-894VM
PTKM75R-894VM picture photo
Mfg. Part Number
PTKM75R-894VM
Brief Description
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH
Datasheet Download
PTKM75R-894VM.pdf
Availability of PTKM75R-894VM
QUANTITY
PTKM75R-894VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTKM75R-894VM
Internal Part NumberEIS-PTKM75R-894VM
FamilyFixed Inductors
SeriesPTKMR-VM
Material - CoreFerrite
Inductance75µH
Tolerance±10%
Current Rating8A
Current - Saturation3.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2.5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
Height - Seated (Max)1.400" (35.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTKM75R-894VM
Related LinksPTKM75, PTKM75R-894VM Datasheet, API Delevan Distributor
PTKM75R-894VM Details Description
Related parts for PTKM75R-894VM
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 344.4VC AXIAL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf