Bourns Inc. PTL60-15R1-503B2
PTL60-15R1-503B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTL60-15R1-503B2
Brief Description
POT SLIDE 50K OHM .2W 60MM
Datasheet Download
PTL60-15R1-503B2.pdf
Availability of PTL60-15R1-503B2
QUANTITY
PTL60-15R1-503B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTL60-15R1-503B2
Internal Part NumberEIS-PTL60-15R1-503B2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTL60-15R1-503B2
Related LinksPTL60-15, PTL60-15R1-503B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTL60-15R1-503B2 Details Description
Related parts for PTL60-15R1-503B2
IGBT 600V 85A 350W SUPER247 datasheet.pdf
IC TXRX TIA/EIA LP RS-485 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 2X10mH 1.0A datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ2 M20 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PWR EMI 25A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 54MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT RADIAL datasheet.pdf
DSUB 25 F STMP CRMP .154 MH Z datasheet.pdf