Vishay Thin Film PTN1206E1130BST1
PTN1206E1130BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1130BST1
Brief Description
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1130BST1.pdf
Availability of PTN1206E1130BST1
QUANTITY
PTN1206E1130BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1130BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1130BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)