Vishay Thin Film PTN1206E1201BST1
PTN1206E1201BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1201BST1
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1201BST1.pdf
Availability of PTN1206E1201BST1
QUANTITY
PTN1206E1201BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1201BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1201BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1201BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1201BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1201BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1201BST1
DIODE SCHOTTKY DETECT 4V SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 230OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
POWER CORD IEC 10' BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf