Vishay Thin Film PTN1206E1542BST1
PTN1206E1542BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1542BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1542BST1.pdf
Availability of PTN1206E1542BST1
QUANTITY
PTN1206E1542BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1542BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1542BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1542BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1542BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1542BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1542BST1
CONN HEADER 4POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER SH 13POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM RED datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 9POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 920MA 660 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf