Vishay Thin Film PTN1206E1622BST1
PTN1206E1622BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1622BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1622BST1.pdf
Availability of PTN1206E1622BST1
QUANTITY
PTN1206E1622BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1622BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1622BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1622BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1622BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1622BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1622BST1
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 60.4OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANSISTOR LDMOS DRIVER SOT1135B datasheet.pdf
FUSE 80A 80VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf