Vishay Thin Film PTN1206E5423BST1
PTN1206E5423BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E5423BST1
Brief Description
RES SMD 542K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E5423BST1.pdf
Availability of PTN1206E5423BST1
QUANTITY
PTN1206E5423BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E5423BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E5423BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E5423BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E5423BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E5423BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E5423BST1
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 24V datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W SMBJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4A TO252 datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf