Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0017-BK1
PTR060V0017-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0017-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.17A
Datasheet Download
PTR060V0017-BK1.pdf
Availability of PTR060V0017-BK1
QUANTITY
PTR060V0017-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0017-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0017-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)170mA
Current - Trip (It)340mA
R Min/Max3.300 ~ 5.210 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0017-BK1
Related LinksPTR060V, PTR060V0017-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0017-BK1 Details Description
Related parts for PTR060V0017-BK1
FIXED IND 180NH 270MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/06/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
6-PIN J1708 Y-CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
ASSY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
5 V 18-Bit nanoDAC in a SOT-23 IC datasheet.pdf