Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0050-TR1
PTR060V0050-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0050-TR1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.5A
Datasheet Download
PTR060V0050-TR1.pdf
Availability of PTR060V0050-TR1
QUANTITY
PTR060V0050-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0050-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0050-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.500 ~ 0.770 Ohm
Time to Trip4s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0050-TR1
Related LinksPTR060V, PTR060V0050-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0050-TR1 Details Description
Related parts for PTR060V0050-TR1
RES SMD 205K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN-LEAD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf